Főtanácsnoki vélemény a fogorvosi rendelőkben szóló rádiókról
Az Európai Bíróság mai főtanácsnoki véleményt bocsátott ki ma a C-135/10. számú ügyben (SCF Consortio Fonografici v. Marco del Corso). Az eljáró főtanácsnok a kimondhatatlan nevű, ám annál bölcsebb Verica Trstenjak, főtanácsnok asszony volt.
Az EUB számára feltett kérdések -. csak ismétlésként - a következők:
1. Közvetlenül alkalmazandók-e az uniós jogrendben a Római egyezmény és a TRIPS-megállapodás?
2. Közvetlenül érvényesülnek-e ezek a források magánszemélyek közötti viszonyokban?
3. Ha a nyilvános előadás fogalma ezekben a forrásokban és az uniós jogban nem egyforma, melyik forrásnak van elsőbbsége?
4. Ha a fogorvos ingyenesen játszik le hangfelvételt a praxisában, ahol gazdasági tevékenységet folytat, nyilvános előadás vagy nyilvánossághoz közvetítés valósul-e meg?
5. Ez a tevékenység megalapoz-e díjigényt?
Röviden összefoglalva a probléma hátterét az eljáró bíróság azt szeretné tudni, hogy egy fogorvos, aki lehetővé teszi, hogy a váróteremben a páciensek rádiót hallgassanak, köteles-e díjat fizetni a hangfelvételek közvetett nyilvános előadásáért, amelyeket a rádiósugárzás során közvetítenek.
Másodsorban azt kérdezi a bíróság, hogy a nemzetközi jogi szabályok, amelyek a megfelelő díjazásra vonatkozó uniós jog alapját képezik, alkalmazandók-e közvetlenül magánszemélyek közti jogvitákban és milyen viszonyban állnak egymással a nemzetközi és az uniós jogszabályok?
A főtanácsnok szerint a bérleti irányelv 2006/115/EK irányelv 8. cikkének (2) bekezdését úgy kell értelmezni, hogy a fogorvos, aki a várótermében rádiókészüléket helyez el és azon keresztül lehetővé teszi a páciensei részére, hogy a rádióadást hallgassák, köteles megfelelő díjazást fizetni a rádióműsorban felhasznált hangfelvételek közvetett nyilvános előadása fejében.
A főtanácsnok szerint az uniós jog alapján sem a Római Egyezmény 12. cikke, sem a WPPT 15. cikke, valamint a TRIPS-megállapodás nem minősülnek olyan közjogi szabályoknak, amelyekre egy személy magánfelek közti jogvitában közvetlenül hivatkozhatna.
A főtanácsnoki vélemény természetesen nem végleges döntés, bár a Bíróság gyaníthatóan nem fog ettől érdemben eltérni.
A vélemény franciául, németül, lettül és olaszul áll rendelkezésre.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.